Wykaz skamieniałości do zaliczenia przedmiotu "Podstawy Paleontologii"

Systematyka wraz z zasięgami



nadkrólestwo: Prokaryota   [pCm—rec]

królestwo: Bacteria   [pCm—rec]

skały i stryktury biosedymentacyjne powstałe przy udziale bakterii i sinic:
jaspilit [pCm]    stromatolit [pCm—rec]    onkolit [pCm—rec]   

nadkrólestwo: Eukaryota   [pCm—rec]

królestwo: Phytobionta   [pCm—rec]

typ: Chrysophyta   [pCm—rec]

typ: Chlorophyta   [pCm—rec]

Diplopora1 [T2]    Diplopora2 [T2]   

typ: Phaeophyta   [pCm—rec]

typ: Rhodophyta   [pCm—rec]

Lithothamnium [Cr—rec]   

typ: Telomophyta   [S2—rec]

gromada: "Psilophyta"   [S2—D]

gromada: Lycophytina   [D—rec]

Lepidodendron [C]    Lepidostrobus1 [C]    Lepidostrobus2 [C]    Sigillaria1 [C]    Sigillaria2 [C]    Sigillaria3 [C]    Stigmaria [C]   

gromada: Sphenophytina   [D—rec]

Calamites [C—P1]   

gromada: Pterophytina   [D—rec]

Pecopteris [C]   

gromada: Cycadophytina   [D—rec]

Neuropteris [C]   

gromada: Coniferophytina   [D—rec]

Ginkgo biloba [rec]   

gromada: Magnoliophytina (=Angiospermae)   [J3 tyton—rec]

królestwo: Fungi   [pCm—rec]

królestwo: Protista   [pCm—rec]

typ: Sarcodina   [pCm—rec]

gromada: Foraminifera   [Cm—rec]

Fusulina [C2]    Globigerina [Pgeocen—rec]    Heterostegina [Pgeocen—rec]    Nummulites [Pgpaleocen—Pgoligocen]    Textularia [C2—rec]   

gromada: Radiolaria   [pCm—rec]

radiolaryt

królestwo: Animalia   [pCm—rec]

typ: Porifera   [pCm—rec]

Astylospongia [0—D2]    Cnemidiastrum 1 [0—J]    Cnemidiastrum 2 [0—J]    Cnemidiastrum 3 [0—J]    Receptaculites [0—D]    Actinostroma [D2 żywet—D3 fran]   
Amphipora ramosa 1 [D2 żywet—D3 fran]    Amphipora ramosa 2 [D2 żywet—D3 fran]   

typ: Coelenterata   [pCm?, Cm—rec]

gromada: Anthozoa   [O—rec]

podgromada: Tabulata   [O—P]
Favosites1 [03—D2]    Favosites2 [03—D2]    Favosites3 [03—D2]    Halysites1 [02—S]    Halysites1 [02—S]    Alveolites1 [S—D3 fran]    Alveolites2 [S—D3 fran]    Aulopora [D]    Thamnopora [D]   
podgromada: Rugosa   [O—P]
Hexagoniaria1 [D2 żywet—D3 fran]    Hexagoniaria2 [D2 żywet—D3 fran]    Disphyllum1 [D]    Disphyllum2 [D]   
Thamnophyllum [D1 prag—D3 fran]    Calceola sandalina [D1 ems późny—D2 eifel]   
podgromada: Scleractinia   [T—rec]
Flabellum [Pgeocen—rec]   

typ: Mollusca   [Cm—rec]

gromada: Gastropoda   [Cm—rec]

Turritella [Cr—rec]    Natica [T—rec]    Murex [Pgeocen—rec]   

gromada: Scaphopoda   [O? D—rec]

Dentalium [Pgeocen—rec]   

gromada: Lamellibranchiata   [Cm—rec]

Cardiola interrupta [S]    Guerichia venusta [D3 famen]    Plagiostoma striatum [T2]    Scaphotrigonia [J]   
Actinostreon [J—Cr]    Inoceramus [J—Cr]   

gromada: Cephalopoda   [Cm3—rec]

podgromada: Nautiloidea   [Cm3—rec]
Orthoceras [S—T]   
podgromada: Ammonoidea   [D—Cr]
Cheiloceras1 [D3 famen]    Cheiloceras1 [D3 famen]    Tornoceras [D3 famen]    Clymenia1 [D3 famen]    Clymenia2 [D3 famen]   
Cymaclymenia [D3 famen]    Ceratites [T2]    Kosmoceras [J2 kelowej]    Macrocephalites [J2 kelowej]    Perisphinctes [J3 oksford]   
Cardioceras [J3 oksford]    Turrilites [Cr2 cenoman]    Acanthoscaphites [Cr2 kampan]    Hoploscaphites [Cr2 mastrycht]   
podgromada: Coleoidea   [D—rec]
Hibolites [J2—Cr1]    Actinocamax [Cr2]    Belemnella1 [Cr]    Belemnella2 [Cr]   

typ: Annelida   [pCm—rec]

Spirorbis [Cr2—rec]    Serpula [T—rec]   

typ: Arthropoda   [Cm—rec]

gromada: Trilobita   [Cm—P]

Holmia [Cm1]    Paradoxides [Cm2]    Olenus* [Cm3]    Agnostus [Cm3]    Asaphus [O1–2]    Phacops1 [S—D]    Phacops2 [S—D]   
Calymene blumenbachi [Swenlok]    Odontopleura [S2]    Trimerocephalus [D3 famen]    Cruziana [Cm—P]    Rusophycus [Cm—P]   

gromada: Ostracoda   [Cm—rec]

typ: Tentaculita   [O—J2]

Styliolina1 [D]    Styliolina2 [D]   

typ: Brachiopoda   [Cm—rec]

Inarticulata

Lingula [O—rec]   

Articulata

Orthis (ortid) [O1]    Poloniproductus (produktid) [D]    Gigantoproductus giganteus (produktid) [C1]    Horridonia horrida (produktid) [P2]    Desquamatia globosa (atrypid) [D2 żywet—D3 fran]    Mucrospirifer (spiriferid) [D2]    Phlogoiderhynchus polonicus (rynchonellid) [D3 fran wczesny]    Lacunosella (rynchonellid) [J3]    Stringocephalus burtini (terebratulid) [D2 żywet]    Coenothyris vulgaris (terebratulid) [T2]   
Sellithyris (terebratulid) [J3—Cr2 cenoman]   

typ: Bryozoa   [O—rec]

Fenestella [O—P]   

typ: Echinodermata   [pCm?, Cm—rec]

gromada: Cystoidea   [O—D]

gromada: Blastoidea   [O?, S—P]

gromada: Crinoidea   [O—rec]

Encrinus liliiformis [T2]    Dadocrinus [T2]   

gromada: Asteroidea   [O—rec]

gromada: Ophiuroidea   [O—rec]

gromada: Echinoidea   [O—rec]

Cidaris [T—rec]    Holectypus [J—Cr]    Micraster [Cr2]   

gromada: Holothurioidea   [O—rec]

typ: Hemichordata   [Cm3—rec]

gromada: Graptolithina   [Cm3—C1]

podgromada: Dendroidea   [Cm3—C1]
Dictyonema flabelliforme [O1]   
podgromada: Graptoloidea   [O—D]
Phyllograptus [O1]    Diplograptus [O2—S1]    Monograptus [S]    Spirograptus [S]   

typ: Chordata   [Cm—rec]